74F226AP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
74F226AP
Manufacturer
Bourns, Inc.
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 2.2UH 800MA 300MOHM TH
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Fixed Inductors
HTS Code :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Construction :
Single Layer
Frequency - Self Resonant :
132MHz
Type :
Wirewound
Material - Core :
Phenolic
Current Rating :
800mA
Package / Case :
Axial
Test Frequency :
7.96MHz
Max DC Current :
800mA
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Series :
74F
DC Resistance (DCR) :
300mOhm Max
Inductance :
2.2μH
Quality Factor-Min (at L-nom) :
45
Packaging :
Bulk
Number of Functions :
1
Published :
Lead Length :
38.1mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Lead Free :
Contains Lead
Size / Dimension :
0.200Diax0.500L 5.08mmx12.70mm
Tolerance :
±20%
Q Factor :
45
Q @ Freq :
45 @ 7.96MHz
Number of Terminations :
2
ECCN Code :
EAR99
Diameter :
5.08mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Through Hole
Mount :
Through Hole
Shape/Size Description :
TUBULAR PACKAGE
Shielding :
No
Datasheets
74F226AP
74F226AP datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Bourns Inc. stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD