74ALVC16500MTD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
74ALVC16500MTD
Manufacturer
Fairchild Semiconductor
Package / Case
56-TFSOP (0.240, 6.10mm Width)
Datasheet
Download
Description
BUS TRANSCEIVER
Manufacturer :
Fairchild Semiconductor
Product Category :
Universal Bus Functions
Pbfree Code :
yes
Series :
74ALVC
Terminal Position :
Dual
Number of Circuits :
18-Bit
Number of Bits :
18
Width :
6.1mm
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Package / Case :
56-TFSOP (0.240, 6.10mm Width)
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Output Characteristics :
3-STATE
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Family :
ALVC/VCX/A
Mounting Type :
Surface Mount
Logic Type :
Universal Bus Transceiver
Terminal Pitch :
0.5mm
Supply Voltage :
1.8V
Current - Output High, Low :
24mA 24mA
Number of Terminations :
56
Length :
14mm
Terminal Form :
Gull wing
Surface Mount :
yes
Qualification Status :
COMMERCIAL
Voltage - Supply :
1.65V~3.6V
Propagation Delay (tpd) :
9.8 ns
Number of Ports :
2
Pin Count :
56
Terminal Finish :
MATTE TIN
JESD-609 Code :
e3
Packaging :
Tube
Output Polarity :
TRUE
Number of Functions :
1
Reach Compliance Code :
Unknown
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
2 (1 Year)
Height Seated (Max) :
1.2mm