74AHC14D,118
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
74AHC14D,118
Manufacturer
NXP Semiconductors
Package / Case
14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC HEX INV SCHMITT TRIG 14-SOIC
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Product Category :
Unclassified
Terminal Position :
Dual
Number of Pins :
14
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current - Output High, Low :
8mA 8mA
Family :
AHC
Terminal Form :
Gull wing
Logic Level - Low :
0.9V ~ 1.65V
Height Seated (Max) :
1.75mm
Max Propagation Delay @ V, Max CL :
10.6ns @ 5V, 50pF
Logic Function :
Buffer, Inverter, Schmitt Trigger
HTS Code :
Feature :
Schmitt Trigger
Operating Supply Voltage :
5V
REACH SVHC :
No SVHC
Quiescent Current :
2µA
Width :
3.9mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Series :
74AHC
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2V
Number of Terminations :
14
Number of Circuits :
6
Contact Plating :
Gold
Logic Type :
Inverter
Output Current :
25mA
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Mounting Type :
Surface Mount
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Turn On Delay Time :
20.5 ns
Radiation Hardening :
No
JESD-609 Code :
e4
Supply Voltage :
5V
Number of Functions :
6
Lead Free :
Lead Free
Propagation Delay :
20.5 ns
Voltage - Supply :
2V~5.5V
Mount :
Surface Mount
Published :
Factory Lead Time :
4 Weeks
Pin Count :
Base Part Number :
74AHC14
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Terminal Pitch :
1.27mm
Logic Level - High :
2.2V ~ 3.85V
Datasheets
74AHC14D,118
Introducing Unclassified NXP Semiconductors 74AHC14D,118 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:14, Package / Case:14-SOIC (0.154, 3.90mm Width), Number of Terminations:14, Mounting Type:Surface Mount, Base Part Number:74AHC14, Operating Temperature:-40°C~125°C, 74AHC14D,118 pinout, 74AHC14D,118 datasheet PDF, 74AHC14D,118 amp .Beyond Unclassified NXP Semiconductors 74AHC14D,118 ,we also offer 5801925, F-631, 47480-0001, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
NXP Semiconductors 74AHC14D,118
20.5 ns ns 20.5 ns ns Gates & Inverters 25mA mA Surface Mount Surface Mount 2V~5.5V V 2μA μA
74AHC14D,118 Overview
The part can be shipped overseas conveniently because it is packaged in 14-SOIC (0.154, 3.90mm Width). In order to provide high reliability, an advanced packaging method Tape & Reel (TR) is used. As a result, it works on the principle of Inverter. The part must have a voltage of 2V~5.5V in order to function properly. Operating temperature around -40°C~125°C extended. Surface Mount is the mounting position of the part. In the low and high states of output current, the current is 8mA 8mA. This is part of the 74AHC series. In total, there are 14 terminations. 6 functions in the part enhance the user experience significantly. The chip is part of the AHC family. Use 74AHC14 to search for device variants. There are 14 pins injected into the part body. Many applications use this logic device with Surface Mount mounting. The functions of 14 pins can be found in the datasheets. When the part is quiescent, 2μA current flows through it. A total of 6 circuits make up this device. Devices require a minimum voltage of 2V. 25mA is the device's output current rating. It is specified that the operating supply voltage for the chip will be 5V volts. Schmitt Trigger is its feature.
74AHC14D,118 Features
Inverter Logic Type
Operating Temperature: -40°C~125°C
AHC Family
Quiescent Current: 2μA
Output Current: 25mA