74ABT20D,118
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
74ABT20D,118
Manufacturer
Nexperia
Package / Case
14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC GATE NAND 2CH 4-INP 14SO
Manufacturer :
Nexperia
Product Category :
Gates and Inverters
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Supply Voltage :
5V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Logic Level - High :
2V
Terminal Form :
Gull wing
Number of Outputs :
1
Propagation Delay :
3.9 ns
Current - Output High, Low :
15mA 20mA
Number of Pins :
14
Logic Type :
NAND Gate
Number of Functions :
2
Quiescent Current :
50μA
Number of Gates :
2
Logic Function :
NAND
Factory Lead Time :
4 Weeks
Mounting Type :
Surface Mount
Load Capacitance :
50pF
Number of Terminations :
14
Radiation Hardening :
No
Terminal Position :
Dual
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Propagation Delay @ V, Max CL :
3.9ns @ 5V, 50pF
Width :
3.9mm
Voltage - Supply :
4.5V~5.5V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Contact Plating :
Gold
Number of Inputs :
4
Turn On Delay Time :
2.7 ns
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Series :
74ABT
Power Supply Current-Max (ICC) :
0.05mA
JESD-609 Code :
e4
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Family :
ABT
Base Part Number :
74ABT20
Mount :
Surface Mount
Logic Level - Low :
0.8V
Length :
8.65mm
Package / Case :
14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Pin Count :
Operating Supply Voltage :
5V
Datasheets
74ABT20D,118
Introducing Gates and Inverters Nexperia 74ABT20D,118 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:14, Mounting Type:Surface Mount, Number of Terminations:14, Operating Temperature:-40°C~85°C, Base Part Number:74ABT20, Package / Case:14-SOIC (0.154, 3.90mm Width), 74ABT20D,118 pinout, 74ABT20D,118 datasheet PDF, 74ABT20D,118 amp .Beyond Gates and Inverters Nexperia 74ABT20D,118 ,we also offer 74AHC08BQ,115, HEF4093BT,653, HEF4093BT,652, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.