742W-15/19
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
742W-15/19
Manufacturer
Qualtek Electronics Corp.
Description
PWR ENT RCPT IEC320-2-2F PNL QC
Manufacturer :
Qualtek Electronics Corp.
Product Category :
Power Entry Modules (PEM)
Termination :
Quick Connect - 0.110 (2.8mm)
Published :
Connector Style :
IEC 320-2-2/F
Series :
742W
Approval Agency :
CSA, UL, VDE
Lead Free :
Lead Free
Filter Type :
Unfiltered - Commercial
Current :
15A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Packaging :
Bulk
Mount :
Panel, Snap in
Panel Thickness :
0.059 1.50mm
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 32.51mm x 95.76mm
Mounting Type :
Panel Mount, Snap-In
Accomodates a Fuse :
No
Voltage - IEC :
250VAC
Number of Positions :
3 per connection (4)
Current - IEC :
10A
Datasheets
742W-15/19
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CBL IEEE1394 6POS TO 6POS 3'
    CBL IEEE1394 6POS TO 4POS 3'
    CBL IEEE1394 4POS TO 4POS 3'
    CBL IEEE1394 6POS TO 6POS 6'
    CBL IEEE1394 6POS TO 4POS 6'