72V70810TFG
Mfr.Part #
72V70810TFG
Package / Case
64-LQFP
Description
IC MULTIPLEXER 1 X 8:8 64TQFP
Product Category :
Signal Switches, Multiplexers, Decoders
Circuit :
1 x 8:8
Voltage Supply Source :
Single Supply
Base Part Number :
72V70810
Type :
Multiplexer
Independent Circuits :
1
Voltage - Supply :
3V~3.6V
Series :
72V
Factory Lead Time :
14 Weeks
Packaging :
Tray
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
64-LQFP
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Datasheets
72V70810TFG
Intersil (Renesas Electronics Corporation) 72V70810TFG
72V70810TFG Features
  • 1 x 8:8 Multiplexing Configuration
  • Highly Integrated 64TQFP Package
  • Wide Operating Voltage Range: 72V
  • Low ON-Resistance: <5Ω
  • Excellent Crosstalk Performance
  • Extended Temperature Range: -40°C to 125°C