72V3640L15PFI8
Mfr.Part #
72V3640L15PFI8
Package / Case
TQFP
Description
IC FIFO SS 1024X36 15NS 128-TQFP
FIFOs Memory
Supply Voltage :
3.3V
Bus Directional :
Unidirectional
Length :
20mm
Max Operating Temperature :
85°C
Package / Case :
TQFP
Nominal Supply Current :
40mA
Cycle Time :
15 ns
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Width :
14mm
Sync/Async :
SYNCHRONOUS
HTS Code :
Standby Current-Max :
0.015A
ECCN Code :
EAR99
Frequency (Max) :
66.7MHz
Operating Supply Voltage :
3.3V
Pin Count :
128
Memory IC Type :
OTHER FIFO
Published :
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Qualification Status :
Not Qualified
Max Supply Voltage :
3.45V
Frequency :
66.7MHz
Factory Lead Time :
7 Weeks
Temperature Grade :
Industrial
Max Supply Current :
40mA
Number of Pins :
128
Mount :
Surface Mount
Terminal Pitch :
0.5mm
Element Configuration :
Dual
Height Seated (Max) :
1.6mm
Parallel/Serial :
Parallel
Number of Functions :
1
RoHS Status :
RoHS Compliant
Min Supply Voltage :
3.15V
Number of Terminations :
Lead Free :
Contains Lead
Density :
36 kb
Thickness :
1.4mm
Organization :
1KX36
Terminal Form :
Gull wing
Contact Plating :
Lead, Tin
JESD-609 Code :
e0
Word Size :
36b
Access Time :
10 ns
Output Enable :
yes
Pbfree Code :
No
Min Operating Temperature :
-40°C