72V293L6BC
Mfr.Part #
72V293L6BC
Package / Case
100-LBGA
Description
IC FIFO 65536X18 6NS 100BGA
FIFOs Memory
Base Part Number :
72V293
Packaging :
Tray
Operating Temperature :
0°C~70°C
Current - Supply (Max) :
35mA
Series :
72V
Package / Case :
100-LBGA
Access Time :
4ns
Data Rate :
166MHz
Factory Lead Time :
12 Weeks
Bus Directional :
Uni-Directional
Memory Size :
1.125M 64K x 18 128K x 9
Voltage - Supply :
3.15V~3.45V
FWFT Support :
3 (168 Hours)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Datasheets
72V293L6BC
72V293 FIFO memory IC 72V Series 1.125M 64K x 18 128K x 9 4ns
72V293L6BC Overview
This package is included in 100-LBGA .In terms of packaging, it comes in Tray cases.A memory of 1.125M 64K x 18 128K x 9 is available for storing applications and data on this FIFO chip.The temperature should be adjusted to 0°C~70°C in order to ensure reliable operation.There is a mounting type of Surface Mount on the FIFO memory.To operate, the FIFO products requires a voltage supply of 3.15V~3.45V .The memory logic belongs to the series 72V .There is a FIFO's maximum operating supply current of 35mA .In addition, it is among the members of the 72V293 family.
72V293L6BC Features
1.125M 64K x 18 128K x 9 memory size
72V series