72V2103L7-5BC
Mfr.Part #
72V2103L7-5BC
Package / Case
100-LBGA
Description
IC FIFO SUPERSYNCII 7-5NS 100BGA
FIFOs Memory
Expansion Type :
Depth, Width
Factory Lead Time :
10 Weeks
Packaging :
Tray
Series :
72V
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Memory Size :
2.25M 128K x 18 256K x 9
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Current - Supply (Max) :
35mA
Bus Directional :
Uni-Directional
FWFT Support :
yes
Voltage - Supply :
3.15V~3.45V
Access Time :
5ns
Package / Case :
100-LBGA
Operating Temperature :
0°C~70°C
Base Part Number :
72V2103
Data Rate :
133.3MHz
Function :
SYNCHRONOUS
Datasheets
72V2103L7-5BC
72V2103 FIFO memory IC 72V Series 2.25M 128K x 18 256K x 9 5ns
72V2103L7-5BC Overview
100-LBGA is a package that contains FIFO memory chip.The package comes in a case of Tray .There is a memory of 2.25M 128K x 18 256K x 9 available for storing data and applications.It is recommended that the temperature be regulated to 0°C~70°C to ensure reliable operation.Mounting type Surface Mount is assigned to the FIFO memory.For operation, a voltage of 3.15V~3.45V is used.It is part of the 72V series of memory logics.As far as operating current is concerned, it has a maximum of 35mA .The 72V2103 family of integers consists of this type.
72V2103L7-5BC Features
2.25M 128K x 18 256K x 9 memory size
72V series