72T72105L4-4BB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
72T72105L4-4BB
Manufacturer
Intersil (Renesas Electronics Corporation)
Package / Case
324-BGA
Datasheet
Download
Description
IC FIFO 65536X72 4-4NS 324-BGA
Manufacturer :
Product Category :
FIFOs Memory
Package / Case :
324-BGA
Voltage - Supply :
2.375V~2.625V
Factory Lead Time :
12 Weeks
Bus Directional :
Uni-Directional
Current - Supply (Max) :
130mA
Base Part Number :
72T72105
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mounting Type :
Surface Mount
Data Rate :
100MHz, 225MHz
Access Time :
8ns, 3.4ns
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Expansion Type :
Depth, Width
Series :
72T
Packaging :
Tray
Operating Temperature :
0°C~70°C
Memory Size :
4.5M 64K x 72
FWFT Support :
yes
Function :
Asynchronous, Synchronous
Datasheets
72T72105L4-4BB
72T72105 FIFO memory IC 72T Series 4.5M 64K x 72 8ns, 3.4ns
72T72105L4-4BB Overview
FIFO memory chip can be found in the 324-BGA package.There is a case Tray in which it is packaged.It is possible to store data and applications on the FIFO chips as they have 4.5M 64K x 72 in their memory.It is advisable to regulate the temperature to 0°C~70°C to ensure reliable operation.The mounting type of the FIFO memory is Surface Mount .For operation, it requires a supply voltage of 2.375V~2.625V .The 72T series is represented by this memory logic.130mA is the FIFO's maximum operating supply current.The 72T72105 family of objects contains it.