7284L12PA8
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
7284L12PA8
Manufacturer
Intersil (Renesas Electronics Corporation)
Package / Case
TSSOP
Datasheet
Download
Description
IC FIFO 2048X18 12NS 56TSSOP
Manufacturer :
Product Category :
FIFOs Memory
Word Size :
9b
Output Enable :
No
Min Operating Temperature :
0°C
Pbfree Code :
No
Nominal Supply Current :
150mA
Retransmit Capability :
yes
Package / Case :
TSSOP
Packaging :
Tape and Reel
Parallel/Serial :
Parallel
Terminal Pitch :
0.5mm
Min Supply Voltage :
4.5V
RoHS Status :
RoHS Compliant
FWFT Support :
Length :
14mm
Temperature Grade :
COMMERCIAL
Clock Frequency :
50MHz
Number of Functions :
2
Peak Reflow Temperature (Cel) :
240
Memory IC Type :
OTHER FIFO
Published :
Contact Plating :
Lead, Tin
Number of Terminations :
56
Sync/Async :
ASYNCHRONOUS
Terminal Form :
Gull wing
Lead Free :
Contains Lead
Bus Directional :
Unidirectional
Supply Voltage :
5V
Operating Supply Voltage :
5V
Power Supplies :
5V
Factory Lead Time :
7 Weeks
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
20
ECCN Code :
EAR99
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn85Pb15)
Access Time :
12 ns
Width :
6.1mm
Max Supply Voltage :
5.5V
Height Seated (Max) :
1.2mm
Max Operating Temperature :
70°C
Max Supply Current :
150mA
Thickness :
1mm