7213J50AV2GE1
- Mfr.Part #
- 7213J50AV2GE1
- Manufacturer
- C&K
- Description
- SWITCH ROCKER SP3T 5A 120V
- Manufacturer :
- C&K
- Product Category :
- Voltage - Rated AC :
- 120V
- Contact Material :
- Silver
- Operating Temperature :
- -30°C~85°C
- Switch Function :
- On-On-Mom
- Series :
- 7000
- Feature :
- Jumper needed to achieve triple throw
- Max Operating Temperature :
- 85°C
- Actuator Type :
- Concave (Standard V)
- Depth :
- 33.78mm
- Actuator Material :
- Nylon
- Housing Material :
- Stainless Steel
- Min Operating Temperature :
- -30°C
- RoHS Status :
- ROHS3 Compliant
- Termination :
- PC Pin
- Max Voltage Rating (DC) :
- 28V
- Max Voltage Rating (AC) :
- 250V
- Packaging :
- Bulk
- Current Rating :
- 5A
- Actuator Marking :
- No Marking
- Circuit :
- SP3T
- Max Current Rating :
- 5A
- Length :
- 11.43mm
- Color - Actuator/Cap :
- White
- Current Rating (Amps) :
- 5A AC/DC
- Mounting Type :
- Through Hole, Right Angle, Vertical
- Throw Configuration :
- DPDT, SP3T
- Electrical Life :
- 40,000 Cycles
- Contact Plating :
- Gold
- Voltage - Rated DC :
- 28V
- Moisture Sensitivity Level (MSL) :
- 1 (Unlimited)
- Termination Style :
- PC Pin
- Factory Lead Time :
- 14 Weeks
- Mount :
- Brackets, Through Hole, Vertical
- Datasheets
- 7213J50AV2GE1
7213J50AV2GE1 datasheet pdf and Rocker Switches product details from C&K stock available at
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Manufacturer related products
Catalog related products
Related products
| Part | Manufacturer | Stock | Description |
|---|---|---|---|
| 7213 | C&K | 2 | LAMP INCAND RT-1 WIRE TERM 5V |
| 7213-1050-0000 | C&K | 17,833 | ID20 5MP SD 50MM |
| 7213-1050-0001 | C&K | 22,149 | ID20 5MP SD 50MM HS |
| 7213-1050-0002 | C&K | 10,182 | ID20 5MP SD 50MM P |
| 7213-1050-0003 | C&K | 7,281 | ID20 5MP SD 50MM X |
| 7213-1050-0004 | C&K | 8,477 | ID20 5MP SD 50MM HS P |
| 7213-1050-0005 | C&K | 22,477 | ID20 5MP SD 50MM HS X |
| 7213-1050-0100 | C&K | 23,203 | MV20 5MP SD 50MM AV SENS |
| 7213-1050-0101 | C&K | 25,243 | MV20 5MP SD 50MM AV |
| 7213-1050-0102 | C&K | 38,169 | MV20 5MP SD 50MM AV VS |
| 7213-1050-0103 | C&K | 46,712 | MV20 5MP SD 50MM AV VR |
| 7213-1050-0104 | C&K | 6,750 | MV20 5MP SD 50MM AV VR VS |
| 7213-1050-0104-001 | C&K | 7,577 | MV-20 QSXGA SD 50MM BIOCARE |
| 7213-1064-0000 | C&K | 21,838 | ID20 5MP SD 64MM |
| 7213-1064-0001 | C&K | 2,398 | ID20 5MP SD 64MM HS |