7203J61ZQI12
- Mfr.Part #
- 7203J61ZQI12
- Description
- SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V
- Product Category :
- Current Rating :
- 5A
- Termination :
- Solder
- Actuator Marking :
- No Marking
- Voltage - Rated AC :
- 120V
- Current Rating (Amps) :
- 5A AC/DC
- Moisture Sensitivity Level (MSL) :
- 1 (Unlimited)
- Max Voltage Rating (DC) :
- 28V
- Mounting Type :
- Panel Mount, Snap-In
- Operating Temperature :
- -30°C~85°C
- Series :
- 7000
- Orientation :
- Straight
- Depth :
- 15.62mm
- Panel Cutout Dimensions :
- Rectangular - 15.24mm x 12.70mm
- Contact Material :
- Silver
- Length :
- 19.43mm
- Actuator Type :
- Paddle
- RoHS Status :
- ROHS3 Compliant
- Published :
- 2008
- Termination Style :
- Solder Lug
- Factory Lead Time :
- 14 Weeks
- Max Voltage Rating (AC) :
- 250V
- Actuator Material :
- Nylon
- Electrical Life :
- 40,000 Cycles
- Voltage - Rated DC :
- 28V
- Packaging :
- Bulk
- Housing Material :
- Stainless Steel
- Contact Plating :
- Silver
- Min Operating Temperature :
- -30°C
- Switch Function :
- On-Off-On
- Throw Configuration :
- DPDT
- Color - Actuator/Cap :
- White
- Max Current Rating :
- 5A
- Circuit :
- DPDT
- Max Operating Temperature :
- 85°C
- Feature :
- Epoxy Potted
- Mount :
- Panel, Snap in
- Datasheets
- 7203J61ZQI12
7203J61ZQI12 datasheet pdf and Rocker Switches product details from C&K stock available at
|---|---|---|---|
| 7203 | C&K | 40,596 | SENSOR CURRENT 35A UNI TH |
| 7203-05-1000 | C&K | 21,717 | RELAY REED 3PST 1A 5V |
| 7203-05-1010 | C&K | 13,463 | RELAY REED 3PST 1A 5V |
| 7203-12-1000 | C&K | 44,538 | RELAY REED 3PST 1A 12V |
| 7203-1541-010 | C&K | 72 | SSMB M STR BHD CR .086 |
| 7203-1541-021 | C&K | 57 | SSMB M STR BHD SD |
| 7203-1571-002 | C&K | 53 | SSMB / STRAIGHT JACK MALE CRIMP |
| 7203-1571-003 | C&K | 105 | SSMB M STR BHD CR 2.6/50S |
| 7203-1571-019 | C&K | 49,931 | SSMB / STRAIGHT JACK MALE CRIMP |
| 7203-24-1000 | C&K | 31,909 | RELAY REED 3PST 1A 24V |
| 7203-24-1001 | C&K | 32,629 | RELAY REED 3PST 1A 24V |
| 7203-24-1011 | C&K | 3,839 | RELAY REED 3PST 1A 24V |
| 7203-24-1101 | C&K | 22,915 | RELAY REED 3PST 1A 24V |