7201K12V61QE2
- Mfr.Part #
- 7201K12V61QE2
- Description
- SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V
- Product Category :
- Series :
- 7000
- Switch Function :
- ON - ON
- Compliance :
- Subcategory :
- Switches
- Contact Plating :
- Silver
- Contact Form :
- DPDT
- Actuator Style :
- Bat
- Maximum Operating Temperature :
- + 85 C
- Lamp Type :
- Illumination Color :
- Minimum Operating Temperature :
- - 30 C
- Product Type :
- Toggle Switches
- Termination Style :
- Solder Pin
- Actuator :
- Locking Lever
- Current Rating :
- 5 A
- IP Rating :
- Mounting Style :
- Bracket Mount
- Datasheets
- 7201K12V61QE2
7201K12V61QE22 datasheet pdf and Toggle Switches product details from CKS stock available at
|---|---|---|---|
| 7201 | C&K | 86 | SENSOR CURRENT 10A UNI TH |
| 7201-05-1000 | C&K | 6,159 | RELAY REED SPST 1A 5V |
| 7201-05-1010 | C&K | 22,825 | RELAY REED SPST 1A 5V |
| 7201-05-1011 | C&K | 14,638 | RELAY REED SPST 1A 5V |
| 7201-05-1100 | C&K | 79 | RELAY REED SPST 1A 5V |
| 7201-12-1000 | C&K | 16,487 | RELAY REED SPST 1A 12V |
| 7201-12-1001 | C&K | 9,598 | RELAY REED SPST 1A 12V |
| 7201-12-1010 | C&K | 47,094 | RELAY REED SPST 1A 12V |
| 7201-12-1011 | C&K | 46,150 | RELAY REED SPST 1A 12V |
| 7201-12-1100 | C&K | 4,598 | RELAY REED SPST 1A 12V |
| 7201-12-1101 | C&K | 19,715 | RELAY REED SPST 1A 12V |
| 7201-24-1000 | C&K | 41,473 | RELAY REED SPST 1A 24V |
| 7201-24-1010 | C&K | 25,400 | RELAY REED SPST 1A 24V |
| 7201-24-1011 | C&K | 8,279 | RELAY REED SPST 1A 24V |
| 7201-24-1100 | C&K | 39,296 | RELAY REED SPST 1A 24V |