71ES30-03-1-12N-C
Mfr.Part #
71ES30-03-1-12N-C
Description
SWITCH ROTARY 12POS 250MA 115V
Termination Style :
Solder Lug
Features :
Shaft and Panel Sealed
Number of Decks :
3
Silver Alloy
Feature :
Shaft and Panel Sealed
Max Voltage Rating (AC) :
115V
Depth Behind Panel :
30.40mm
Max Voltage Rating (DC) :
30V
Contact Finish :
Termination :
Solder
Voltage - Rated DC :
30V
Mounting Type :
Panel Mount
Voltage Rating - DC :
30V
Base Product Number :
71ES30
Contact Style :
Non-Shorting
Voltage - Rated AC :
115V
Mount :
Panel
Current Rating (Amps) :
250mA AC/DC
Contact Timing :
Non-Shorting (BBM)
Actuator Length :
17.00mm
Current Rating :
250mA
Actuator Type :
Round (4mm Dia)
Voltage Rating - AC :
115V
Datasheets
71ES30-03-1-12N-C
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"