71EF36-02-1-10S-C
Mfr.Part #
71EF36-02-1-10S-C
Description
SWITCH ROTARY 10POS 250MA 115V
Current Rating (Amps) :
250mA AC/DC
Current Rating :
250mA
Actuator Type :
Round (4mm Dia)
Number of Decks :
2
Voltage Rating - DC :
30V
Angle of Throw :
36°
Max Voltage Rating (AC) :
115V
Voltage Rating - AC :
115V
Circuit per Deck :
SP10T
Throw Configuration :
SP10T
Termination :
PC Pin
Max Voltage Rating (DC) :
30V
Index Angle :
36 °
Voltage - Rated DC :
30V
Number of Positions :
10
Contact Style :
Shorting
Contact Timing :
Shorting (MBB)
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole, Right Angle
Mount :
Panel, Through Hole
Panel Cutout Dimensions :
Voltage - Rated AC :
115V
Base Product Number :
71EF36
Termination Style :
PC Pin
Depth Behind Panel :
24.87mm
Actuator Length :
17.00mm
Datasheets
71EF36-02-1-10S-C
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"