71EF30-08-1-12N-C
Mfr.Part #
71EF30-08-1-12N-C
Description
SWITCH ROTARY 12POS 250MA 115V
Max Voltage Rating (DC) :
30V
Mount :
Panel, Through Hole
Termination :
PC Pin
Voltage - Rated DC :
30V
Voltage Rating - DC :
30V
Voltage Rating (AC) :
115 V
Actuator Length :
17.00mm
Max Voltage Rating (AC) :
115V
Contact Style :
Non-Shorting
Termination Style :
PC Pin
Current Rating (Amps) :
250mA AC/DC
Voltage - Rated AC :
115V
Depth Behind Panel :
65.20mm
Voltage Rating - AC :
115V
Voltage Rating (DC) :
30 V
Base Product Number :
71EF30
RoHS :
Compliant
Contact Timing :
Non-Shorting (BBM)
Features :
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole, Right Angle
Current Rating :
250mA
Actuator Type :
Round (4mm Dia)
Number of Decks :
8
Datasheets
71EF30-08-1-12N-C
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"