71ED30-03-1-AJS
Mfr.Part #
71ED30-03-1-AJS
Description
SWITCH ROTARY 2-12POS 250MA 115V
Product Category :
Surface Mount :
No
Max Voltage Rating (AC) :
115V
Mount :
Panel
Base Product Number :
71ED30
Throw Configuration :
SP
Voltage Rating - DC :
30V
Termination :
Solder
Contact Finish :
HTS Code :
Current Rating :
250mA
Depth Behind Panel :
30.40mm
Switch Function :
SP12T
Product Type :
Rotary Switches
Max Voltage Rating (DC) :
30V
JESD-609 Code :
e4
Number of Decks :
3
71
Electrical Life :
15000 Cycle(s)
Switch Type :
ROTARY SWITCH
Switch Action :
LATCHED
Contact Plating :
GOLD OVER SILVER
Number of Switch Sections :
2.880 ~ 23gfm
Lamp Type :
Number of Pins :
12
Mounting Feature :
PANEL MOUNT-THREADED
Current Rating (Amps) :
250mA AC/DC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Current(AC)-Max :
0.3 A
Body Height :
30.4 mm
Contact Style :
Shorting
ECCN Code :
EAR99
Body Length or Diameter :
17.45 mm
Pbfree Code :
yes
Brand :
Grayhill
Actuator Length :
17.00mm
Index Stops :
Adjustable
Product Status :
Active
Actuator :
Flatted
Voltage Rating :
115 VAC, 30 VDC
Reach Compliance Code :
Compliant
RoHS :
Details
Subcategory :
Switches
Voltage Rating - AC :
115V
Number of Positions :
2 ~ 12
Product Category :
Rotary Switches
Other Names :
71ED30031AJS
Features :
Contact Timing :
Shorting (MBB)
Voltage - Rated DC :
30V
Termination Type :
Solder
Mounting Type :
Panel Mount
Terminal Finish :
Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier
Voltage - Rated AC :
115V
Grayhill
Actuator Type :
Round (4mm Dia)
Illumination Color :
Contact Voltage(AC)-Max :
115 V
Termination Style :
Solder Lug
Datasheets
71ED30-03-1-AJS
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"