71BSF36-03-1-10N-C
Mfr.Part #
71BSF36-03-1-10N-C
Description
SWITCH ROTARY 10POS 250MA 115V
Voltage - Rated DC :
30V
Mount :
Panel, Through Hole
Max Voltage Rating (AC) :
115V
Radiation Hardening :
No
Package :
Bulk
Product Depth (mm) :
47.85(mm)
AC Voltage Rating (Max) :
115
Termination :
PC Pin
Voltage Rating - DC :
30V
Actuator Length :
9.53mm
Current Rating :
250mA
Voltage Rating - AC :
115V
Termination Style :
PC Pin
Max Voltage Rating (DC) :
30V
Number of Decks :
3
Angle of Throw :
36°
Base Product Number :
71BSF36
Housing Material :
Diallyl/N/A
Illumination Type :
Not Required
Actuator Material :
Stainless Steel
Current Rating (Max) :
0.3(A)
Actuator Type :
Flatted (6.35mm Dia)
DC Voltage Rating (Max) :
30
Index Stops :
Continuous
Product Length (mm) :
18.42(mm)
Contact Finish :
Circuit per Deck :
SP10T
Current Rating (Amps) :
250mA AC/DC
Depth Behind Panel :
30.40mm
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole, Right Angle
RoHS Status :
RoHS Compliant
Actuator Style :
Flatted Shaft
Pole Throw Configuration :
SP10T
Product Height (mm) :
Throw Configuration :
Voltage - Rated AC :
115V
Packaging :
Number of Positions :
10
Series :
71
Total # of Positions :
10
Index Angle :
36 °
Terminal Type :
PC Pins
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"