71BSF30-05-1-12N-C
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
71BSF30-05-1-12N-C
Manufacturer
Grayhill, Inc.
Description
SWITCH ROTARY 12POS 250MA 115V
Manufacturer :
Grayhill, Inc.
Product Category :
Termination Style :
PC Pin
Package :
Bulk
Number of Decks :
5
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current Rating (Amps) :
250mA AC/DC
Contact Style :
Non-Shorting
Feature :
Shaft and Panel Sealed
Features :
Shaft and Panel Sealed
Current Rating :
250mA
Actuator Length :
9.53mm
Index Angle :
30 °
Panel Cutout Dimensions :
Base Product Number :
71BSF30
Voltage Rating - DC :
30V
Number of Positions :
12
Contact Timing :
Non-Shorting (BBM)
Index Stops :
Continuous
Max Voltage Rating (AC) :
115V
Voltage Rating (AC) :
115 V
Throw Configuration :
SP12T
Voltage - Rated DC :
30V
Product Status :
Active
Max Voltage Rating (DC) :
30V
Contact Finish :
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole, Right Angle
RoHS Status :
RoHS Compliant
Voltage Rating - AC :
115V
Angle of Throw :
30°
Factory Lead Time :
16 Weeks
Operating Force :
2.880 ~ 23gfm
Circuit per Deck :
SP12T
Depth Behind Panel :
41.48mm
Actuator Type :
Flatted (6.35mm Dia)
Series :
71
RoHS :
Compliant
Voltage Rating (DC) :
30 V
Mount :
Panel, Through Hole
Contact Material :
Silver Alloy
Number of Poles per Deck :
1
Voltage - Rated AC :
115V
Termination :
PC Pin
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"