71BSF30-03-1-02N
Mfr.Part #
71BSF30-03-1-02N
Description
SWITCH ROTARY 2POS 250MA 115V
Actuator Length :
9.53mm
Voltage - Rated AC :
115V
Features :
Shaft and Panel Sealed
Number of Pins :
2
Contact Finish :
Mount :
Panel, Through Hole
Termination Style :
PC Pin
Number of Decks :
3
Circuit per Deck :
SPDT
Current Rating (Amps) :
250mA AC/DC
Current Rating :
250mA
Voltage Rating (DC) :
30 V
Actuator Type :
Flatted (6.35mm Dia)
Index Stops :
FIXED
Termination :
PC Pin
Depth Behind Panel :
30.40mm
Voltage Rating (AC) :
115 V
RoHS :
Compliant
Voltage - Rated DC :
30V
Voltage Rating - DC :
30V
Voltage Rating - AC :
115V
Number of Positions :
2
Base Product Number :
71BSF30
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole, Right Angle
Datasheets
71BSF30-03-1-02N
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"