71BS30-12-1-12N-C
Mfr.Part #
71BS30-12-1-12N-C
Description
SWITCH ROTARY 12POS 250MA 115V
Product Category :
Reach Compliance Code :
Compliant
Actuator Type :
Flatted (6.35mm Dia)
Surface Mount :
No
Base Product Number :
71BS30
Current Rating :
250mA
Switch Function :
SP12T
Termination Type :
Solder
Termination Style :
Solder Lug
Circuit per Deck :
SP12T
Termination :
Solder
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated AC :
115V
Switch Type :
ROTARY SWITCH
Contact Finish :
Current Rating (Amps) :
250mA AC/DC
Voltage Rating - AC :
115V
Actuator Length :
9.53mm
Electrical Life :
15000 Cycle(s)
Contact Current(DC)-Max :
0.25A
Number of Positions :
12
Max Voltage Rating (AC) :
115V
Shaft and Panel Sealed
Contact Voltage(AC)-Max :
115 V
Terminal Finish :
Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Current(AC)-Max :
0.25A
Mount :
Panel
Sealing :
Voltage - Rated DC :
30V
Index Stops :
Continuous
Max Voltage Rating (DC) :
30V
Mounting Type :
Panel Mount
30 °
Mounting Feature :
PANEL MOUNT-THREADED
Depth Behind Panel :
87.35mm
Pbfree Code :
yes
Switch Action :
LATCHED
Number of Decks :
12
Panel Cutout Dimensions :
Contact (DC) Max Rating R Load :
.25A@28VDC
JESD-609 Code :
e4
Contact Voltage(DC)-Max :
28 V
Number of Switch Sections :
Voltage Rating - DC :
30V
HTS Code :
Datasheets
71BS30-12-1-12N-C
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"