71BS30-03-1-06N
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
71BS30-03-1-06N
Manufacturer
Grayhill, Inc.
Description
SWITCH ROTARY 6POS 250MA 115V
Manufacturer :
Grayhill, Inc.
Product Category :
Actuator Length :
9.53mm
Termination Type :
Screw
Series :
71
Voltage - Rated AC :
115V
Surface Mount :
No
Panel Cutout Dimensions :
Contact Finish :
Termination :
Solder
Electrical Life :
15000 Cycle(s)
Voltage Rating :
115 VAC, 30 VDC
Factory Lead Time :
16 Weeks
Operating Force :
2.880 ~ 23gfm
Angle of Throw :
30°
Voltage - Rated DC :
30V
Switch Type :
ROTARY SWITCH
RoHS Status :
RoHS Compliant
Terminal Finish :
Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier
Current Rating (Amps) :
250mA AC/DC
Circuit per Deck :
SP6T
Index Stops :
FIXED
Grayhill
Contact Style :
Non-Shorting
Body Length or Diameter :
17.45 mm
Reach Compliance Code :
Compliant
Sealing :
Shaft and Panel Sealed
RoHS :
Details
Mounting Feature :
Panel Mount
Features :
Shaft and Panel Sealed
Contact Plating :
GOLD OVER SILVER
Mount :
Panel
Switch Function :
SP6T
Contact Material :
Silver Alloy
Current Rating :
250mA
Depth Behind Panel :
30.40mm
JESD-609 Code :
e4
Subcategory :
Switches
Actuator Type :
Flatted (6.35mm Dia)
Body Height :
30.4 mm
Termination Style :
Solder Lug
Package :
Bulk
Voltage Rating - DC :
30V
Brand :
Grayhill
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Voltage(AC)-Max :
115 V
Contact Timing :
Non-Shorting (BBM)
Number of Positions :
6
Feature :
Product Type :
Rotary Switches
HTS Code :
Number of Switch Sections :
1
Actuator :
Flatted
Illumination Color :
Voltage Rating - AC :
115V
Switch Action :
LATCHED
ECCN Code :
EAR99
Contact Current(AC)-Max :
0.3 A
Lamp Type :
Number of Poles per Deck :
1
Max Voltage Rating (AC) :
115V
Base Product Number :
71BS30
Index Angle :
30 °
Product Status :
Active
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Decks :
3
Max Voltage Rating (DC) :
30V
Product Category :
Rotary Switches
Datasheets
71BS30-03-1-06N
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"