71BS30-01-4-02N
Mfr.Part #
71BS30-01-4-02N
Description
SWITCH ROTARY 2POS 250MA 115V
Product Category :
Sealing :
Shaft and Panel Sealed
Product Category :
Rotary Switches
Current Rating :
250mA
Switch Type :
ROTARY SWITCH
Circuit per Deck :
4PDT
Product Type :
Rotary Switches
Mount :
Panel
Max Voltage Rating (DC) :
30V
Voltage Rating :
115 VAC, 30 VDC
Number of Decks :
1
Contact Plating :
GOLD OVER SILVER
Termination :
Solder
Voltage - Rated AC :
115V
Base Product Number :
71BS30
Electrical Life :
15000 Cycle(s)
Depth Behind Panel :
19.33mm
Switch Action :
LATCHED
Number of Poles per Deck :
4
Series :
71
Switch Function :
4PDT
Contact Voltage(AC)-Max :
115 V
Brand :
Grayhill
Number of Positions :
2
Termination Style :
Solder Lug
Contact Voltage(DC)-Max :
28 V
Contact Current(AC)-Max :
0.25 A
RoHS :
Active
Max Voltage Rating (AC) :
115V
Feature :
Shaft and Panel Sealed
RoHS Status :
RoHS Compliant
Body Height :
19.33 mm
Features :
Pbfree Code :
yes
Body Length or Diameter :
17.45 mm
Current Rating (Amps) :
250mA AC/DC
Lamp Type :
Mounting Type :
Panel Mount
Illumination Color :
ECCN Code :
EAR99
Grayhill
Voltage Rating (DC) :
30 V
Actuator Type :
Flatted (6.35mm Dia)
JESD-609 Code :
e4
Subcategory :
Switches
Voltage - Rated DC :
30V
Contact Current(DC)-Max :
0.25 A
Number of Switch Sections :
1
Mounting Feature :
PANEL MOUNT-THREADED
Actuator Length :
9.53mm
Contact Finish :
Termination Type :
Solder
Voltage Rating (AC) :
115 V
Throw Configuration :
Voltage Rating - AC :
115V
HTS Code :
Index Stops :
FIXED
Surface Mount :
No
Reach Compliance Code :
Compliant
Actuator :
Flatted
Terminal Finish :
Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier
Voltage Rating - DC :
30V
Datasheets
71BS30-01-4-02N
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"