71BF36-08-1-10N-C
Mfr.Part #
71BF36-08-1-10N-C
Description
SWITCH ROTARY 10POS 250MA 115V
Current Rating (Amps) :
250mA AC/DC
Voltage - Rated DC :
30V
Circuit per Deck :
SP10T
Current Rating :
250mA
Throw Configuration :
SP10T
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole, Right Angle
Index Angle :
36 °
Voltage Rating - DC :
30V
Contact Finish :
Base Product Number :
71BF36
Angle of Throw :
36°
Number of Positions :
10
Product Status :
Active
Max Voltage Rating (AC) :
115V
Contact Timing :
Non-Shorting (BBM)
Features :
Number of Decks :
8
Voltage - Rated AC :
115V
Max Voltage Rating (DC) :
30V
71
Termination :
Index Stops :
Continuous
Actuator Length :
9.53mm
Mount :
Panel, Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage Rating - AC :
115V
Actuator Type :
Flatted (6.35mm Dia)
Depth Behind Panel :
65.20mm
Contact Style :
Non-Shorting
Panel Cutout Dimensions :
Datasheets
71BF36-08-1-10N-C
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"