71BF30-02-1-12S-C
Mfr.Part #
71BF30-02-1-12S-C
Description
SWITCH ROTARY 12POS 250MA 115V
Index Stops :
Continuous
Voltage - Rated DC :
30V
Voltage - Rated AC :
115V
Voltage Rating - AC :
115V
Actuator Length :
9.53mm
Operating Force :
2.880 ~ 23gfm
Contact Style :
Shorting
Panel Cutout Dimensions :
Max Voltage Rating (DC) :
30V
Current Rating (Amps) :
250mA AC/DC
Voltage Rating (DC) :
30 V
Contact Material :
Silver Alloy
Max Voltage Rating (AC) :
115V
Voltage Rating - DC :
30V
Index Angle :
30 °
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Base Product Number :
71BF30
Contact Timing :
Shorting (MBB)
Contact Finish :
Mount :
Panel, Through Hole
Current Rating :
250mA
Number of Positions :
12
Circuit per Deck :
SP12T
Voltage Rating (AC) :
115 V
Actuator Type :
Flatted (6.35mm Dia)
Product Status :
Active
RoHS :
Compliant
Features :
Throw Configuration :
SP12T
Depth Behind Panel :
24.87mm
Angle of Throw :
30°
Termination :
PC Pin
Number of Decks :
2
Datasheets
71BF30-02-1-12S-C
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"