71BF30-02-1-05N
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
71BF30-02-1-05N
Manufacturer
Grayhill, Inc.
Description
SWITCH ROTARY
Manufacturer :
Grayhill, Inc.
Product Category :
Number of Positions :
5
Depth Behind Panel :
27.87mm
Termination Style :
PC Pin
Package :
Bulk
Contact Timing :
Non-Shorting (BBM)
Base Product Number :
71BF30
Product Status :
Active
Subcategory :
Switches
Contact Material :
Silver Alloy
Index Stops :
FIXED
Voltage Rating - DC :
30V
Number of Poles per Deck :
1
Actuator Type :
Flatted (6.35mm Dia)
Series :
71
Voltage - Rated DC :
30V
Actuator Length :
9.53mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Product Category :
Rotary Switches
Angle of Throw :
30°
Voltage - Rated AC :
115V
Features :
Contact Finish :
Operating Force :
2.880 ~ 23gfm
Grayhill
Current Rating :
250mA (AC/DC)
Panel Cutout Dimensions :
Current Rating (Amps) :
250mA AC/DC
Number of Decks :
2
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole, Right Angle
RoHS Status :
RoHS Compliant
Circuit per Deck :
SP5T
Voltage Rating - AC :
115V
Brand :
Grayhill
Product Type :
Rotary Switches
Datasheets
71BF30-02-1-05N
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"