71BD30-04-1-AJS
Mfr.Part #
71BD30-04-1-AJS
Description
SWITCH ROTARY 2-12POS 250MA 115V
Voltage - Rated DC :
30V
Published :
Termination Type :
Solder
Actuator :
Flatted
Body Height :
35.94 mm
Angle of Throw :
30°
Switch Function :
SP12T
Compliant
HTS Code :
Product Category :
Rotary Switches
Switch Action :
LATCHED
Max Voltage Rating (AC) :
115V
Current Rating :
250mA
Actuator Length :
9.53mm
Number of Poles per Deck :
1
Product Type :
Rotary Switches
Circuit per Deck :
SP12T
Electrical Life :
15000 Cycle(s)
ECCN Code :
EAR99
Voltage Rating :
115 VAC, 30 VDC
Index Angle :
30 °
Contact Plating :
GOLD OVER SILVER
Index Stops :
Adjustable
Bulk
Reach Compliance Code :
71
Illumination Color :
Lamp Type :
Depth Behind Panel :
35.94mm
Grayhill
Contact Style :
Shorting
Switch Type :
ROTARY SWITCH
Throw Configuration :
SP
Voltage - Rated AC :
115V
Actuator Type :
Flatted (6.35mm Dia)
Number of Decks :
4
Surface Mount :
No
Voltage Rating (AC) :
115 V
Features :
Number of Positions :
2 ~ 12
Panel Cutout Dimensions :
Subcategory :
Switches
Contact Timing :
Shorting (MBB)
Number of Pins :
12
Voltage Rating - DC :
30V
Base Product Number :
71BD30
Current Rating (Amps) :
250mA AC/DC
Pbfree Code :
yes
Number of Switch Sections :
1
JESD-609 Code :
e4
Contact Current(AC)-Max :
0.3A
Body Length or Diameter :
17.45 mm
Contact Finish :
Terminal Finish :
Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier
Voltage Rating (DC) :
30 V
Brand :
Grayhill
Mounting Feature :
PANEL MOUNT-THREADED
Contact Voltage(AC)-Max :
115 V
Max Voltage Rating (DC) :
30V
Voltage Rating - AC :
115V
Datasheets
71BD30-04-1-AJS
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"