71BD30-03-1-AJN
Mfr.Part #
71BD30-03-1-AJN
Description
SWITCH ROTARY 2-12POS 250MA 115V
Stock
21
In Stock :
21
Voltage Rating - AC :
115V
Contact Current(AC)-Max :
0.3 A
Number of Decks :
3
Actuator Length :
9.53mm
Product Status :
Active
Termination Type :
Voltage Rating (AC) :
115 V
Switch Action :
LATCHED
Contact Style :
Non-Shorting
Body Length or Diameter :
17.45 mm
Mounting Feature :
PANEL MOUNT-THREADED
Mounting Type :
Panel Mount
Total # of Positions :
12
Depth Behind Panel :
30.40mm
2.880 ~ 23gfm
Reach Compliance Code :
Compliant
Grayhill
Terminal Finish :
Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier
Mounting :
Panel Mount
Switch Function :
SP12T
Max Voltage Rating (AC) :
115V
Termination :
Solder
Base/Housing Material :
Diallyl
Brand :
Grayhill
Voltage Rating - DC :
30V
JESD-609 Code :
e4
ECCN Code :
EAR99
Contact Resistance :
50mOhm
Published :
2003
Illumination Color :
Number of Pins :
12
Index Stops :
Adjustable
Actuator Type :
Flatted (6.35mm Dia)
Pole Throw Configuration :
SP
30 °
Product Length (mm) :
Product Depth (mm) :
Lamp Type :
Actuator Style :
Flatted Shaft
Contact Plating :
GOLD OVER SILVER
Throw Configuration :
SP, SP12T
HTS Code :
Number of Switch Sections :
1
Length :
47.85mm
Voltage Rating (DC) :
30 V
Mounting Style :
Panel
Voltage Rating :
115 VAC, 30 VDC
Contact Material :
Silver Alloy
Pbfree Code :
yes
Electrical Life :
15000 Cycle(s)
Illumination Type :
Not Required
Current Rating :
250mA
Surface Mount :
No
Max Voltage Rating (DC) :
30V
Actuator Material :
Stainless Steel
Number of Positions :
2 ~ 12
Subcategory :
Switches
Contact Timing :
Non-Shorting (BBM)
Contact Voltage(AC)-Max :
115 V
Weight :
18g
Voltage - Rated AC :
115V
Series :
71
Product Type :
Rotary Switches
Terminal Type :
RoHS Compliant
Number of Poles :
DC Voltage Rating (Max) :
30
Current Rating (Amps) :
250mA AC/DC
Body Height :
30.4 mm
Current Rating (Max) :
0.3(A)
Base Product Number :
71BD30
Voltage - Rated DC :
30V
Switch Type :
ROTARY SWITCH
AC Voltage Rating (Max) :
115
Actuator :
Flatted
Housing Material :
Diallyl/N/A
Angle of Throw :
Product Height (mm) :
Circuit per Deck :
SP12T
Orientation :
Straight
Product Category :
Rotary Switches
Datasheets
71BD30-03-1-AJN
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"