71A30-03-3-04N
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
71A30-03-3-04N
Manufacturer
Grayhill, Inc.
Description
SWITCH ROTARY 4POS 250MA 115V
Manufacturer :
Grayhill, Inc.
Product Category :
Number of Switch Sections :
1
Illumination Color :
Electrical Life :
15000 Cycle(s)
Voltage Rating - DC :
30V
Brand :
Grayhill
Contact Finish :
Current Rating :
250mA
Contact Plating :
GOLD OVER SILVER
Actuator :
Flatted
Max Voltage Rating (AC) :
115V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Product Category :
Rotary Switches
Contact Voltage(AC)-Max :
115 V
Surface Mount :
No
Switch Function :
3P4T
Lamp Type :
Contact Style :
Non-Shorting
Mount :
Panel
Mounting Type :
Panel Mount
Pbfree Code :
yes
Termination Style :
Solder Lug
Voltage - Rated DC :
30V
Series :
71
Angle of Throw :
30°
Termination :
Solder
Index Angle :
30 °
Number of Decks :
3
Switch Type :
ROTARY SWITCH
Voltage Rating (DC) :
30 V
Circuit per Deck :
3P4T
RoHS Status :
RoHS Compliant
Grayhill
Current Rating (Amps) :
250mA AC/DC
Termination Type :
Solder
Base Product Number :
71A30
Actuator Length :
9.53mm
Operating Force :
2.880 ~ 23gfm
Package :
Bulk
JESD-609 Code :
e4
Number of Poles per Deck :
3
Depth Behind Panel :
30.40mm
Voltage Rating - AC :
115V
Throw Configuration :
Body Length or Diameter :
17.45 mm
Switch Action :
LATCHED
Product Status :
Active
Terminal Finish :
Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier
HTS Code :
Product Type :
Rotary Switches
Mounting Feature :
PANEL MOUNT-THREADED
Voltage Rating :
115 VAC, 30 VDC
Actuator Type :
Flatted (3.17mm Dia)
Subcategory :
Switches
Body Height :
30.4 mm
Voltage Rating (AC) :
115 V
Voltage - Rated AC :
115V
Contact Timing :
Non-Shorting (BBM)
Features :
Contact Current(AC)-Max :
0.3 A
RoHS :
Compliant
Published :
Panel Cutout Dimensions :
Reach Compliance Code :
Compliant
Max Voltage Rating (DC) :
30V
Contact Material :
Silver Alloy
Index Stops :
FIXED
Factory Lead Time :
16 Weeks
Number of Positions :
4
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
71A30-03-3-04N
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"