71A30-03-1-03N
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
71A30-03-1-03N
Manufacturer
Grayhill, Inc.
Description
SWITCH ROTARY 3POS 250MA 115V
Manufacturer :
Grayhill, Inc.
Product Category :
Index Stops :
FIXED
Number of Switch Sections :
1
Contact Voltage(AC)-Max :
115 V
Voltage Rating - AC :
115V
Product Type :
Rotary Switches
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Positions :
3
Switch Function :
SP3T
Switch Type :
ROTARY SWITCH
Termination Type :
Solder
Termination Style :
Solder Lug
Contact Finish :
Factory Lead Time :
16 Weeks
Depth Behind Panel :
30.40mm
Switch Action :
LATCHED
Voltage Rating :
115 VAC, 30 VDC
RoHS :
Details
Body Height :
30.4 mm
Contact Plating :
GOLD OVER SILVER
Pbfree Code :
yes
Current Rating (Amps) :
250mA AC/DC
Electrical Life :
15000 Cycle(s)
Surface Mount :
No
Contact Style :
Non-Shorting
Features :
Illumination Color :
Mounting Feature :
PANEL MOUNT-THREADED
Mount :
Panel
Package :
Bulk
Voltage - Rated AC :
115V
Circuit per Deck :
SP3T
Series :
71
RoHS Status :
RoHS Compliant
Brand :
Grayhill
Actuator Length :
9.53mm
Contact Current(AC)-Max :
0.3 A
Product Status :
Active
Number of Poles per Deck :
1
Subcategory :
Switches
Operating Force :
2.880 ~ 23gfm
Product Category :
Rotary Switches
Reach Compliance Code :
Compliant
Lamp Type :
Terminal Finish :
Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier
Body Length or Diameter :
17.45 mm
Panel Cutout Dimensions :
Max Voltage Rating (AC) :
115V
Index Angle :
30 °
HTS Code :
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Material :
Silver Alloy
Contact Timing :
Non-Shorting (BBM)
Actuator :
Flatted
Angle of Throw :
30°
JESD-609 Code :
e4
Number of Decks :
3
Voltage - Rated DC :
30V
Voltage Rating - DC :
30V
Termination :
Solder
Max Voltage Rating (DC) :
30V
Current Rating :
250mA
Base Product Number :
71A30
ECCN Code :
EAR99
Actuator Type :
Flatted (3.17mm Dia)
Grayhill
Datasheets
71A30-03-1-03N
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"