71922-016LF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
71922-016LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN HEADER R/A 16POS 2.54MM
Manufacturer :
Product Category :
Headers, Male Pins
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Depth :
17.4mm
Contact Finish Thickness - Mating :
30.0μin 0.76μm
Number of Rows :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Connector Type :
Header
Style :
Board to Cable/Wire
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Insulation Material :
Thermoplastic, Glass Filled
Contact Material :
Phosphor Bronze
Contact Shape :
Square
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Fastening Type :
Push-Pull
Contact Length - Post :
0.114 2.90mm
Pitch :
2.54mm
Orientation :
RIGHT ANGLE
Lead Free :
Lead Free
Contact Finish Thickness - Post :
78.7μin 2.00μm
Series :
Quickie™
Max Voltage Rating (AC) :
1.5kV
Factory Lead Time :
8 Weeks
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Housing Material :
Thermoplastic
Feature :
Keying Slot, Mounting Flange
Length :
39.62mm
Number of Positions :
16
RoHS Status :
RoHS Compliant
Housing Color :
Grey
Contact Plating :
GXT, Gold
Min Operating Temperature :
-65°C
Contact Finish - Post :
Tin
Max Operating Temperature :
125°C
Color :
Grey
Termination :
Solder
Contact Finish - Mating :
Gold, GXT™
Packaging :
Tube
Contact Type :
Male Pin
Contact Length - Mating :
0.228 5.80mm
Number of Contacts :
16
Insulation Color :
Gray
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Insulation Height :
0.339 8.61mm
Mount :
Through Hole
Number of Positions Loaded :
All
Datasheets
71922-016LF
Quickie™ Series 2-Row Header Solder Phosphor Bronze Tube Through Hole, Right Angle Gold, GXT™ Thermoplastic, Glass Filled 16-Position Board to Cable/Wire 0.339 8.61mm Height