716P822920KA3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
716P822920KA3
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 8200PF 10% 2KVDC RADIAL
Stock
26
In Stock :
26
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Film Capacitors
Voltage - Rated DC :
2000V 2kV
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Termination :
PC Pins
Voltage - Rated AC :
500V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Free :
Lead Free
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Package / Case :
Radial
Factory Lead Time :
22 Weeks
HTS Code :
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Packaging :
Bulk
Reach Compliance Code :
Unknown
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 500
JESD-609 Code :
e3
Mounting Type :
Through Hole
Series :
Orange Drop® 716P
Surface Mount :
No
ECCN Code :
EAR99
Lead Spacing :
0.657 16.70mm
Height Seated (Max) :
1.173 29.80mm
Terminal Shape :
Wire
Number of Terminations :
2
Size / Dimension :
0.850Lx0.571W 21.60mmx14.50mm
Published :
2001
Applications :
High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT; Snubber
Rated (DC) Voltage (URdc) :
2000V
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Tolerance :
±10%
Capacitance :
8200pF