716P22454LA3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
716P22454LA3
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 0.22UF 5% 400VDC RADIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Film Capacitors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Capacitance :
0.22µF
Termination :
PC Pins
Size / Dimension :
1.252Lx0.571W 31.80mmx14.50mm
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Reach Compliance Code :
Unknown
Series :
Orange Drop® 716P
Voltage - Rated AC :
200V
Tolerance :
±5%
Lead Spacing :
1.031 26.20mm
Applications :
High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT; Snubber
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Package / Case :
Radial
Published :
Mounting Type :
Through Hole
Voltage - Rated DC :
400V
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
22 Weeks
Height Seated (Max) :
1.201 30.50mm