715C50KTD10M5
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
715C50KTD10M5
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Disk, Metal Fitting - Threaded
Datasheet
Download
Description
715C 50KVDC 1000PF 20% N4700 743
Stock
40
In Stock :
40
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Ceramic Capacitors
Size / Dimension :
1.890" Dia x 1.378" L (48.00mm x 35.00mm)
Maximum Operating Temperature :
+85°C
Lead Style :
Voltage :
50kV dc
Temperature Coefficient :
N4700
Minimum Operating Temperature :
-30°C
Voltage - Rated :
50000V (50kV)
Ratings :
Packaging :
Bulk
Height :
35mm
Failure Rate :
Height - Seated (Max) :
Dimensions :
48 (Dia.) x 35mm
Diameter :
48mm
Features :
High Voltage, Low Dissipation Factor
Applications :
GENERAL PURPOSE
Capacitance :
1000 pF
Suppression Class :
Class I
Tolerance :
±20%
Brand :
Termination Style :
Screw
Capacitance Tolerance :
± 20%
Product :
High Voltage Ceramic Capacitors
Lead Spacing :
Thickness (Max) :
Dielectric :
N4700
Mounting Type :
Requires Holder
Class :
Class 1
Package :
Bulk
Product Status :
Active
Product Category :
Specialty Ceramic Capacitors
Package / Case :
Disk, Metal Fitting - Threaded
Operating Temperature :
-30°C ~ 85°C
Length :
35 mm
RoHS :
Details
Product Type :
Ceramic Capacitors
Series :
Cera-Mite 715C
Subcategory :
Capacitors
Terminal Type :
Screw
Datasheets
715C50KTD10M5
Introducing Ceramic Capacitors Vishay 715C50KTD10M5 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:50kV dc, Mounting Type:Requires Holder, Package / Case:Disk, Metal Fitting - Threaded, Operating Temperature:-30°C ~ 85°C, 715C50KTD10M5 pinout, 715C50KTD10M5 datasheet PDF, 715C50KTD10M5 amp .Beyond Ceramic Capacitors Vishay 715C50KTD10M5 ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Vishay 715C50KTD10M5
Cera-Mite 715C 1000 pF 50000V (50kV) Ceramic Capacitor ±20% N4700 1.890" Dia x 1.378" L (48.00mm x 35.00mm) -30°C ~ 85°C Requires Holder Disk, Metal Fitting - Threaded