71342SA45J
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
71342SA45J
Manufacturer
Intersil (Renesas Electronics Corporation)
Package / Case
PLCC
Datasheet
Download
Description
IC SRAM 32KBIT PARALLEL 52PLCC
Manufacturer :
Product Category :
Memory
Number of Ports :
2
Memory Size :
4kB
Number of Terminations :
52
Height Seated (Max) :
4.57mm
Width :
19mm
Peak Reflow Temperature (Cel) :
225
Pbfree Code :
No
Address Bus Width :
24b
Standby Current-Max :
0.015A
Organization :
4KX8
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Supply Voltage :
5V
Word Size :
8B
Factory Lead Time :
7 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn85Pb15)
Power Supplies :
5V
Length :
19mm
Temperature Grade :
COMMERCIAL
Mount :
Surface Mount
Number of Functions :
1
Radiation Hardening :
No
Lead Free :
Contains Lead
RoHS Status :
RoHS Compliant
JESD-609 Code :
e0
Number of Pins :
52
Max Supply Voltage :
5.5V
Terminal Form :
J BEND
Interface :
Parallel
Thickness :
3.63mm
Min Supply Voltage :
4.5V
I/O Type :
COMMON
Access Time :
45 ns
Min Operating Temperature :
0°C
Sync/Async :
ASYNCHRONOUS
Published :
Memory Type :
RAM, SDR, SRAM
Nominal Supply Current :
240mA
Max Operating Temperature :
70°C
Pin Count :
Output Characteristics :
3-STATE
Package / Case :
PLCC
Density :
32 kb
Operating Supply Voltage :
5V