71321SA55JI
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
71321SA55JI
Manufacturer
Intersil (Renesas Electronics Corporation)
Package / Case
PLCC
Datasheet
Download
Description
IC SRAM 16KBIT PARALLEL 52PLCC
Manufacturer :
Product Category :
Memory
ECCN Code :
EAR99
Address Bus Width :
22b
Write Cycle Time - Word, Page :
55ns
Mount :
Surface Mount
Temperature Grade :
Industrial
Radiation Hardening :
No
Base Part Number :
IDT71321
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Operating Supply Voltage :
5V
Nominal Supply Current :
190mA
Peak Reflow Temperature (Cel) :
225
Output Characteristics :
3-STATE
Factory Lead Time :
7 Weeks
Density :
16 Kb
Package / Case :
PLCC
Pbfree Code :
No
Terminal Form :
J BEND
RoHS Status :
RoHS Compliant
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Thickness :
3.63mm
Sync/Async :
ASYNCHRONOUS
Min Supply Voltage :
4.5V
Memory Type :
RAM, SDR, SRAM
Supply Voltage :
5V
Memory Format :
SRAM
Number of Terminations :
52
Word Size :
8B
Additional Feature :
INTERRUPT FLAG; AUTOMATIC POWER-DOWN
Series :
Length :
19mm
I/O Type :
COMMON
Number of Pins :
52
Interface :
Parallel
Voltage - Supply :
4.5 V ~ 5.5 V
Width :
19mm
Access Time :
55 ns
Lead Free :
Contains Lead
Max Supply Voltage :
5.5V
Memory Size :
2kB
Max Operating Temperature :
85°C
Number of Ports :
2
JESD-609 Code :
e0
Number of Functions :
1
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn85Pb15)
Pin Count :
Min Operating Temperature :
-40°C
Supplier Device Package :
52-PLCC (19.13x19.13)
Standby Current-Max :
0.03A
Packaging :
Tube
Published :
Terminal Position :
QUAD
Mounting Type :
Surface Mount
Memory Interface :
Parallel
Power Supplies :
5V