71321LA55PF8
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
71321LA55PF8
Manufacturer
Intersil (Renesas Electronics Corporation)
Package / Case
TQFP
Datasheet
Download
Description
IC SRAM 16KBIT PARALLEL 64TQFP
Manufacturer :
Product Category :
Memory
Operating Supply Voltage :
5V
Pbfree Code :
No
Terminal Pitch :
0.8mm
Lead Free :
Contains Lead
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
20
Published :
Max Supply Voltage :
5.5V
Number of Pins :
64
RoHS Status :
RoHS Compliant
Address Bus Width :
22b
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn85Pb15)
Terminal Position :
QUAD
Temperature Grade :
COMMERCIAL
Factory Lead Time :
7 Weeks
Terminal Form :
Gull wing
Number of Ports :
2
Packaging :
Tape and Reel
Power Supplies :
5V
Radiation Hardening :
No
Supply Voltage :
5V
Standby Current-Max :
0.0015A
Standby Voltage-Min :
2V
Thickness :
1.4mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
JESD-609 Code :
e0
Width :
14mm
Peak Reflow Temperature (Cel) :
240
Surface Mount :
yes
Min Supply Voltage :
4.5V
Interface :
Parallel
Height Seated (Max) :
1.6mm
ECCN Code :
EAR99
Memory Size :
2kB
Additional Feature :
INTERRUPT FLAG; AUTOMATIC POWER-DOWN; BATTERY BACKUP
Memory Type :
RAM, SDR, SRAM
Supply Current-Max :
0.11mA
Number of Terminations :
64
Number of Functions :
1
Max Operating Temperature :
70°C
I/O Type :
COMMON
Pin Count :
Min Operating Temperature :
0°C
Output Characteristics :
3-STATE
Package / Case :
TQFP
Access Time :
55 ns
Density :
16 Kb
Length :
14mm