71321LA45J
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
71321LA45J
Manufacturer
Intersil (Renesas Electronics Corporation)
Package / Case
PLCC
Datasheet
Download
Description
IC SRAM 16KBIT PARALLEL 52PLCC
Manufacturer :
Product Category :
Memory
Min Operating Temperature :
0°C
Standby Current-Max :
0.0015A
Operating Supply Voltage :
5V
Power Supplies :
5V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
225
RoHS Status :
RoHS Compliant
Density :
16 Kb
Mount :
Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Sync/Async :
ASYNCHRONOUS
Supply Current-Max :
0.145mA
Number of Functions :
1
Thickness :
3.63mm
Word Size :
8B
Pin Count :
52
JESD-609 Code :
e0
Address Bus Width :
11b
Supply Voltage :
5V
Min Supply Voltage :
4.5V
Number of Ports :
2
Width :
19mm
Package / Case :
PLCC
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn85Pb15)
Additional Feature :
INTERRUPT FLAG; ARBITER
Interface :
Parallel
Lead Free :
Contains Lead
Max Supply Voltage :
5.5V
Length :
19mm
Max Operating Temperature :
70°C
Memory Size :
2kB
Terminal Form :
J BEND
I/O Type :
COMMON
Factory Lead Time :
7 Weeks
Number of Pins :
52
Pbfree Code :
No
Temperature Grade :
COMMERCIAL
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Radiation Hardening :
No
Memory Type :
RAM, SDR, SRAM
Published :
Output Characteristics :
3-STATE
Terminal Position :
QUAD
Access Time :
45 ns
Number of Terminations :
Standby Voltage-Min :
2V