7101K12CWZQE22
- Mfr.Part #
- 7101K12CWZQE22
- Manufacturer
- C&K
- Description
- SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V
- Stock
- 25
- In Stock :
- 25
- Manufacturer :
- C&K
- Product Category :
- Bushing Thread :
- 1/4-40
- Panel Cutout Dimensions :
- Circular - 6.35mm Dia
- Voltage - Rated AC :
- 120V
- Current Rating (Amps) :
- 5A AC/DC
- Factory Lead Time :
- 14 Weeks
- Published :
- 2012
- Electrical Life :
- 100,000 Cycles
- RoHS Status :
- ROHS3 Compliant
- Depth :
- 11.81mm
- Actuator Length :
- 18.59mm
- Operating Temperature :
- -30°C~85°C
- Feature :
- Black Anodized
- Termination :
- Solder
- Termination Style :
- Solder Lug
- Length :
- 12.7mm
- Ratings :
- Dust Tight, IP67, Waterproof
- Ingress Protection :
- IP67 - Dust Tight, Waterproof
- Throw Configuration :
- SP, SPDT
- Mounting Type :
- Panel Mount
- Contact Material :
- Silver
- Voltage - Rated DC :
- 28V
- Mount :
- Panel
- Moisture Sensitivity Level (MSL) :
- 1 (Unlimited)
- Circuit :
- SPDT
- Radiation Hardening :
- No
- Max Current Rating :
- 5A
- Max Voltage Rating (DC) :
- 28V
- Housing Material :
- Stainless Steel
- Switch Function :
- On-On
- Illumination Type :
- Illuminated, Non-Illuminated
- Max Voltage Rating (AC) :
- 250V
- Orientation :
- Straight
- Illumination :
- Non-Illuminated
- Series :
- Current Rating :
- 5A
- Packaging :
- Bulk
- Actuator Type :
- Locking Lever
- Actuator Material :
- Aluminum
- Datasheets
- 7101K12CWZQE22
7101K12CWZQE22 datasheet pdf and Toggle Switches product details from C&K stock available at
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Manufacturer related products
Catalog related products
Related products
| Part | Manufacturer | Stock | Description |
|---|---|---|---|
| 7101 | C&K | 33,591 | CMC 600UH 1A 2LN TH |
| 7101-05-1000 | C&K | 21,122 | RELAY REED SPST 500MA 5V |
| 7101-05-1001 | C&K | 32,779 | RELAY REED SPST 500MA 5V |
| 7101-05-1010 | C&K | 32,960 | RELAY REED SPST 500MA 5V |
| 7101-05-1011 | C&K | 37,201 | RELAY REED SPST 500MA 5V |
| 7101-05-1100 | C&K | 35,749 | RELAY REED SPST 500MA 5V |
| 7101-05-1110 | C&K | 32,162 | RELAY REED SPST 500MA 5V |
| 7101-12-1000 | C&K | 19,049 | RELAY REED SPST 500MA 12V |
| 7101-12-1001 | C&K | 14,727 | RELAY REED SPST 500MA 12V |
| 7101-12-1010 | C&K | 205 | RELAY REED SPST 500MA 12V |
| 7101-12-1011 | C&K | 63 | RELAY REED SPST 500MA 12V |
| 7101-12-1100 | C&K | 4,181 | RELAY REED SPST 500MA 12V |
| 7101-12-1110 | C&K | 19,034 | RELAY REED SPST 500MA 12V |