71016S20YG8
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
71016S20YG8
Manufacturer
Intersil (Renesas Electronics Corporation)
Package / Case
44-BSOJ (0.400, 10.16mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC SRAM 1MBIT PARALLEL 44SOJ
Manufacturer :
Product Category :
Memory
Write Cycle Time - Word, Page :
20ns
Factory Lead Time :
14 Weeks
Mounting Type :
Surface Mount
Base Part Number :
IDT71016
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Memory Interface :
Parallel
Memory Size :
1Mb 64K x 16
Package / Case :
44-BSOJ (0.400, 10.16mm Width)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Memory Format :
SRAM
Voltage - Supply :
4.5V~5.5V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Memory Type :
Volatile
Datasheets
71016S20YG8
Introducing Memory Intersil (Renesas Electronics Corporation) 71016S20YG8 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, Base Part Number:IDT71016, Operating Temperature:0°C~70°C TA, Package / Case:44-BSOJ (0.400, 10.16mm Width), 71016S20YG8 pinout, 71016S20YG8 datasheet PDF, 71016S20YG8 amp .Beyond Memory Intersil (Renesas Electronics Corporation) 71016S20YG8 ,we also offer AT25SF081B-SSHB-T, AT25SF041B-SSHB-T, AT25SF041B-SHB-T, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.