71-533724-12S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
71-533724-12S
Manufacturer
Amphenol Industrial
Description
CONN PLUG W/SOCKETS
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
Amphenol Industrial
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Positions :
12
Plating :
Cadmium
Military Standard :
MIL-DTL-26482
Gender :
FEMALE
Contact Material :
Copper
Mount :
Jam Nut
Contact Plating :
Gold
Radiation Hardening :
No
Packaging :
Bulk
Shell Material :
Aluminium
Number of Contacts :
12
Orientation :
Straight
Published :
2006
Termination :
Solder
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Factory Lead Time :
16 Weeks
Contact Gender :
FEMALE
Current Rating :
13A
Datasheets
71-533724-12S
Aluminium 12 Positions Solder Bulk Straight
71-533724-12S Overview
Packaging is performed using a Bulk case.Jam Nut mounts the part.
71-533724-12S Features
71-533724-12S Applications
There are a lot of Amphenol Industrial Operations
71-533724-12S Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER