70V3599S166BC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
70V3599S166BC
Manufacturer
Intersil (Renesas Electronics Corporation)
Description
IC SRAM 4.5MBIT PAR 256CABGA
Manufacturer :
Product Category :
Memory
Min Supply Voltage :
3.15V
Output Characteristics :
3-STATE
Pbfree Code :
No
Operating Supply Voltage :
3.3V
Terminal Form :
Ball
Mount :
Surface Mount
Radiation Hardening :
No
Word Size :
36b
Number of Terminations :
256
RoHS Status :
RoHS Compliant
Max Supply Voltage :
3.45V
Sync/Async :
SYNCHRONOUS
Length :
17mm
Number of Ports :
2
Number of Functions :
1
JESD-609 Code :
e0
Terminal Position :
BOTTOM
Frequency :
166MHz
I/O Type :
COMMON
Temperature Grade :
COMMERCIAL
Thickness :
1.4mm
Width :
17mm
Supply Voltage :
3.3V
Number of Pins :
256
Interface :
Parallel
Min Operating Temperature :
0°C
Nominal Supply Current :
500mA
Max Operating Temperature :
70°C
Packaging :
Bulk
Memory Size :
512kB
Pin Count :
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn63Pb37)
Published :
Access Time :
20 ns
Lead Free :
Contains Lead
Density :
4.5 Mb
Standby Current-Max :
0.03A
Address Bus Width :
34b
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Terminal Pitch :
1mm