70IMX7-12-12-8
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
70IMX7-12-12-8
Manufacturer
Bel Power Solutions
Package / Case
14-DIP Module, 9 Leads
Datasheet
Download
Description
DC DC CONVERTER 12V 12V 7W
Manufacturer :
Bel Power Solutions
Product Category :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Series :
Melcher IMX7 (7W)
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Type :
Isolated Module, Conformal Coated
Package / Case :
14-DIP Module, 9 Leads
Efficiency :
85%
Feature :
Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Voltage - Input (Max) :
121V
Packaging :
Bulk
Number of Outputs :
2
Voltage - Output 1 :
12V
Current - Output (Max) :
300mA 300mA
Applications :
ITE (Commercial), Railway
Voltage - Input (Min) :
40V
Mounting Type :
Through Hole
Size / Dimension :
2.00Lx1.00W x 0.41 H 50.8mmx25.4mmx10.5mm
Voltage - Isolation :
2kV
Voltage - Output 2 :
12V
Power (Watts) :
7W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
70IMX7-12-12-8
Bel Power Solutions 70IMX7-12-12-8
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    LINE FILTER 100VDC 5A TH
    LINE FILTER 100VDC 5A TH
    LINE FILTER 100VDC 10A TH
    LINE FILTER 100VDC 20A TH
    LINE FILTER 100VDC 10A TH