70F823AI
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
70F823AI
Manufacturer
Bourns, Inc.
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 8.2MH 40MA 92.4 OHM TH
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Fixed Inductors
HTS Code :
Packaging :
Bulk
Lead Free :
Contains Lead
Shielding :
Unshielded
Tolerance :
±5%
Frequency - Self Resonant :
600kHz
Q @ Freq :
48 @ 250kHz
Q Factor :
48
Current Rating :
40mA
Max DC Current :
40mA
Diameter :
8.382mm
Package / Case :
Axial
Size / Dimension :
0.330Diax0.380L 8.38mmx9.65mm
ECCN Code :
EAR99
Mounting Type :
Through Hole
Inductance :
8.2mH
Published :
Type :
Wirewound
Pbfree Code :
No
DC Resistance (DCR) :
92.4Ohm Max
Mount :
Through Hole
Series :
70F
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Material - Core :
Iron
Test Frequency :
250kHz
Datasheets
70F823AI
70F823AI datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Bourns Inc. stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD