70F226AI-RC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
70F226AI-RC
Manufacturer
Bourns, Inc.
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 2.2UH 1.132A 156MOHM
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Fixed Inductors
Diameter :
4.064mm
Published :
HTS Code :
ECCN Code :
EAR99
Frequency - Self Resonant :
87MHz
Body Material :
Ferrite
Package / Case :
Axial
Max DC Current :
1.132A
Q Factor :
43
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Series :
70F
Mount :
Through Hole
Inductance :
2.2μH
Lead Free :
Lead Free
DC Current :
1.132A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
REACH SVHC :
No SVHC
Packaging :
Bulk
Inductance Tolerance :
10%
Q @ Freq :
43 @ 7.9MHz
Military Standard :
Not
Size / Dimension :
0.160Diax0.250L 4.06mmx6.35mm
Mounting Type :
Through Hole
Number of Pins :
2
Type :
Wirewound
Pbfree Code :
yes
Test Frequency :
7.9MHz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Material - Core :
Iron
DC Resistance (DCR) :
156mOhm Max
Current Rating :
1.132A
Shielding :
Unshielded
Tolerance :
±10%
Datasheets
70F226AI-RC
Bourns, Inc. 70F226AI-RC
70F226AI-RC datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Bourns Inc. stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD