704-15K36TH2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
704-15K36TH2
Manufacturer
Microchip Technology
Description
TVS
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Diode Type :
TRANS VOLTAGE SUPPRESSOR DIODE
Test Current :
10mA
Max Reverse Leakage Current :
100μA
Factory Lead Time :
8 Weeks
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
ECCN Code :
EAR99
Peak Pulse Current :
300A
Packaging :
Bulk
HTS Code :
Published :
Number of Pins :
2
Terminal Position :
UPPER
Direction :
Unidirectional
Element Configuration :
Single
Terminal Finish :
TIN LEAD
Max Operating Temperature :
150°C
JESD-609 Code :
e0
Mount :
Through Hole
Clamping Voltage :
51V
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Number of Terminations :
2
Diode Element Material :
SILICON
Peak Pulse Power :
15kW
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
15000W
Radiation Hardening :
No
Min Operating Temperature :
-65°C
Pbfree Code :
No
Number of Elements :
1
Terminal Form :
Solder Lug
Reverse Standoff Voltage :
31.5V
Min Breakdown Voltage :
36V