700B122JT50XT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
700B122JT50XT
Manufacturer
American Technical Ceramics
Package / Case
1111 (2828 metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1200PF 50V C0G/NP0 1111
Manufacturer :
American Technical Ceramics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Applications :
RF, Microwave, High Frequency, Bypass, Decoupling
Termination :
SMD/SMT
Temperature Characteristics Code :
C0G
Packing Method :
TR
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Additional Feature :
MIL-PRF-55681, MIL-PRF-123
Feature :
Low ESL
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±5%
Series :
ATC 700B
Surface Mount :
yes
Size / Dimension :
0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm
Case Code (Metric) :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
Length :
2.79mm
Width :
2.79mm
HTS Code :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
JESD-609 Code :
e3
Height :
2.59mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Thickness (Max) :
0.102 2.59mm
Voltage - Rated DC :
50V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Package / Case :
1111 (2828 metric)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Multilayer :
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Dielectric :
C0G
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
9 Weeks
Case Code (Imperial) :
Capacitance :
1200pF
Composition :
Ceramic
Datasheets
700B122JT50XT
ATC 700B 1200pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm -55°C~125°C 2 Terminations Low ESL Surface Mount, MLCC 1111 (2828 Metric)