7007-PW835-L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
7007-PW835-L
Manufacturer
LEDdynamics, Inc.
Package / Case
Module
Datasheet
Download
Description
LED ENDOR STAR MODULE WHT
Manufacturer :
LEDdynamics, Inc.
Product Category :
Series :
Endor Star™
Type :
LED Module
CRI (Color Rendering Index) :
85 (Typ)
Temperature - Test :
25°C
Factory Lead Time :
4 Weeks
Configuration :
Starboard
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
19.90mm Lx19.90mm W
Flux @ Current/Temperature - Test :
240lm Typ
Height :
3.58mm
Width :
19.9mm
Package / Case :
Module
Light Emitting Surface (LES) :
10.68mm Dia
Color :
White, Warm
CCT (K) :
3500K
Length :
19.9mm
Current - Test :
350mA
Current - Max :
700mA
Max Current Rating :
700mA
Lens Type :
Domed
RoHS Status :
RoHS Compliant
Lens Style :
Domed
Datasheets
7007-PW835-L
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    LED CONST CURRENT RESISTOR 30MA
    LED CONST CURRENT RESISTOR 20MA
    LED CONST CURRENT RESISTOR 25MA