6STF37PAZ01S40X
Mfr.Part #
6STF37PAZ01S40X
Description
CONN D-SUB PLUG 37POS R/A SLDR
D-Sub Connector Assemblies
ECCN Code :
EAR99
Connector Type :
Plug, Male Pins
HTS Code :
Dielectric Material :
Thermoplastic
Voltage - Rated :
100V
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Current Rating (Amps) :
7.5A
Shell Material, Finish :
BRASS, TIN PLATED
Contact Finish Thickness :
Flash
Number of Positions :
37
Backset Spacing :
0.465 (11.80mm)
Feature :
Board Lock, Filter, Grounding Indents, Mounting Brackets
Shell Size, Connector Layout :
4 DC C
Flange Feature :
Housing/Shell (4-40)
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole, Right Angle
Datasheets
6STF37PAZ01S40X
Introducing D-Sub Connector Assemblies CONEC 6STF37PAZ01S40X from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-25°C~105°C, Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Right Angle, 6STF37PAZ01S40X pinout, 6STF37PAZ01S40X datasheet PDF, 6STF37PAZ01S40X amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies CONEC 6STF37PAZ01S40X ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
6STF37PAZ01S40X Overview
6STF37PAZ01S40X Features
6STF37PAZ01S40X Applications
There are a lot of Conec
6STF37PAZ01S40X D-Sub Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP